Sadržaj
Predsjednik Asocijacije menadžera Crne Gore gdin Budimir Raičković danas je u ime Predsjedništva AMM-a i članstva ove organizacije, uputio dopis premijeru gdinu Dušku Markoviću sa predlogom 20 mjera za oživljavanje privrede i smanjenje negativnih efekata nadolazeće ekonomske krize.
AMM je kao krovna organizacija menadžera iz različitih grana i sektora privrede, između ostalog predložila formiranje Nacionalnog strateškog tima za podršku i privredni oporavak (NST), koji će permanetno raditi na osmišljavanju i unapređenju mjera podrške i oporavka, kroz uključivanje relevantnih institucija i organizacija a posebno predstavnika realnog sektora.
Takođe je predloženo i da se ulože svi potrebni napori kako bi Ugroženi privredni subjekti započeli svoje aktivnosti što prije, a najkasnije do kraja maja.
Uvažavajući značaj i ulogu kao i uslove i rizike u kojima mediji i njihovi zaposleni ovih dana djeluju, AMM je zatražila da se mediji u pogledu pomoći tretiraju u rangu najugroženijih privrednih subjekata tj. subjekata kojma je otežano obavljanje djelatnosti.
20 mjera i aktivnosti za koje AMM smatra da bi mogle doprinijeti oživljavanju privrede i smanjenju negativnih efekata nadolazeće ekonomske krize:
- Formirati Nacionalni strateški tim za podršku i privredni oporavak (NST) koji će permanetno raditi na osmišljavanju i unapređenju mjera podrške i oporavka, kroz uključivanje relevantnih institucija i organizacija a posebno predstavnika realnog sektora.
- Prepoznati precizno sve Ugrožene privredne subjekte na čije poslovanje je pandemija imala i ima uticaja, kategorizovati ih po ugroženosti u odgovarajući broj grupa.
- Precizno prepoznati sve privredne subjekte na koje pandemija nije ili je imala manji uticaj – Manje ugroženi privredni subjekti.
- Uložiti sve potrebne napore da Ugroženi privredni subjekti započnu svoje akvitnosti što prije, a najkasnije do kraja maja, kako bi predloženi set ekonomskih mjera mogao pomoći da se mikro i mala preduzeća, na koje je pandemija imala najviše uticaja, pokrenu i prežive. Pitanja koja se ne smiju odlagati su:
- kako i kada pokrenuti taksiste, frizere, zanatlije, vježbaonice itd.
- kako i kada pokrenuti prodavnice garderobe, bijele tehnike…
- kako i kada pokrenuti hotele, restorane…
- kada i kako otvoriti bioskope, pozorišta…
- kako i kada…
- Odmah krenuti u osmišljavanje modela i preduslova za početak rada Ugroženih privrednih subjekata.
- Za sve ili pojedine kategorije Ugroženih privrednih subjekata, reprogramirati obaveze prema državi, bankama i Manje ugroženim privrednim subjektima za još najmanje tri mjeseca, uz mogućnost dodatnog reprograma. Reprogram ne raditi jednostrano već u saradnji sa bankama i Manje ugroženim privrednim subjektima.
- Pomoć davati isključivo po zahjevu Ugroženih privrednih subjektata, koji ugroženost moraju dokazati kroz popunjavanje propisanog upitnika, koji mora biti stručno, precizno i jasno koncipiran, te dostavljanjem podataka u vezi bilansa za prva tri ili četiri mjeseca ove godine, zajedno sa uporednim podacima za isti period prethodne godine.
- Svi dostavljeni mjesečni bilansi moraju biti u saglasnosti sa istima koji se po pitanju PDV-a vode i kontrolišu od strane Poreske uprave.
- Ugroženi privredni subjekti čije će poslovanje po prirodi djelatnosti biti ugroženo u dužem periodu (hoteli, restorani itd.), ugroženost dokazuju na mjesečnom nivou, za svaki protekli mjesec ponaosob.
- Za svaki Ugroženi privredni subjektat, koji dobije pomoć, mora se voditi strogi monitoring upotrebe dobijenih/reprogramiranih sredstava. Svako nenamjensko korišćenje treba biti sankcionisano kroz obustavu pomoći i pokretanje odgovarajućeg kaznenog postupka.
- Podstaći domaću proizvodnju alkohola, zaštitnih maski, rukavica i drugih higijenskih sredstava.
- Hitno razraditi strategiju pospješivanja proizvodnje hrane.
- Hitno uraditi strategiju smanjenja uvoza i sprječavanja nepotrebnog odliva sredstava.
- U periodu stabilizacije forsirati domaćeg gosta uz visoke ali održive discount-e hotelijera.
- Medije zbog posebnog javnog interesa, tretirati u pogledu pomoći u rangu Ugroženijih privrednih subjekata tj. subjekata kojma je otežano obavljanje djelatnosti. Obezbijediti uslove da i mediji mogu aplicirati za IRF kredite.
- U saradnji sa IRF-om obezbjediti mikro-kreditne linije (npr. do 10.000 EUR) za prevazilaženje problema likvidnosti, koji će se rješavati po skraćenoj proceduri. Za ove kredite bi se mogla prijaviti preduzeća koja su u 2019. godini prijavila dobit, ili su u prosjeku prijavljenih rezultata u zadnje tri godine imala dobit.
- Umanjenje poreza i doprinosa pojedinim kategorijama Ugroženih privrednih subjekata za najmanje 20%, minimum 6 mjeseci nakon ukidanja mjera, kako bi se stimulisalo zapošljavanje i smanjio rad na crno.
- Podržati i pospješiti sve aktivnosti koje ubrzavaju primjenu savremenih digitalnih tehnologija, koje pojednostavljuju poslovanje i omogućavaju smanjenje prisustva građana i zaposlenih u čekaonicama, na šaltetima u redovima i slično.
- U uvođenju digitalnih i informacionih tehnologija računati na 100% podršku crnogorskih ICT kompanija, čime se dokazano dobija na visokom kvalitetu, brzini, fleksibilnosti, značajnoj uštedi novca i njegovom zadržavanju u crnogorskim tokovima.
- Realizovati beskompromisne programe nulte tolerancije za sivu ekonomiju.